Našlapaná facebook reklama 2.0

Zaměřeno na praxi

Našlapaná Facebook reklama 2.0

Dalších 15 praktických tipů, které raketově nakopnou vaše Facebook kampaně a skokově navýší tržby e-shopu 

1 min
čtení
1
Tipů
1 %
praxe

1) Nefungují vám dynamické reklamy? Vyzkoušejte „prezentaci“

Chyba: Občas firmy buší do Business Manageru jednu dynamickou kampaň za druhou, protože slyšeli, že dynamické reklamy jsou nejlepší, ale ty jim bohužel nefungují. Samozřejmě to může být tím, že jejich produkty nemají obecně na trhu takový potenciál, já se ale potkávám s jiným problémem. Uživatelé na Facebooku nepoznají, co vlastně na obrázku v carouselu je. 

 

Řešení: Vyzkoušejte místo klasické dynamické reklamy tzv. „prezentaci“. Pokud máte u svých produktů na e-shopu více fotek, určitě budete mít větší šanci uspět. Lidi si prohlédnou váš produkt z více stran, na více pozadích, lépe jim ho představíte. 

2) Testujte i podobná publika

Chyba: Často v nových účtech vidím cílení pouze a jenom na zájmy. Přitom možností je spousta, například podobná publika. 

 

Řešení: Pokud máte alespoň trochu specifický a ne úplně tuctový Business, rozhodně vyzkoušejte i cílení na podobná publika. Můžete vytvořit podobná publika na lidi, kteří již na vašem e-shopu nakoupili, navštívili jej nebo se doscrollovali do určité části webu. Zde je ovšem pravdou, že podobná publika fungují především u e-shopů a webů, které již mají v seznamu vetší počet nahromaděných uživatelů.

 

3) Berte ohled na předchozí úspěšné kampaně

Chyba: Spousta firem drtí jednu novou kampaň za druhou, ale nedokáží využít předchozích úspěšných kampaní. Nedokáží číst z kontextu a zamyslet se nad úspěšnou kampaní více psychologicky a z pohledu dat. 

 

Řešení: Fungovala vám argumentace dárkem? Tak to vyzkoušejte i v další kampani. Fungovala vám argumentace nízkou cenou? Tak argumentujte i v další kampani nízkou cenou. Neobjevujte již objevené a využijte předchozích úspěchů a dat. 

 

4) Nepřeceňujte cílení na zájmy, vyzkoušejte kampaně bez přesnějšího cílení

Chyba: Občas e-shopy až přehnaně přeceňují cílení na zájmy. Vyklikávají jednotlivé zájmy, zkouší cílení za cílením a k ničemu to nevede. Bohužel tohle už po x letech existence Facebooku úplně až tak nefunguje. Například já jsem v zájmech Facebooku už snad úplně všude, koneckonců více o vašich zajmech najdete zde

Řešení: Kromě cílení na zájmy a cílení na podobná publika jde dát Facebooku taky volnou ruku. No volnou ruku… spíše využit Facebook pixelu. Ve skutečnosti má o nás Facebook x stovek dat a detailní cílení na zájmy už není úplně potřeba. Mnohdy je lepší dát Facebooku vetší prostor a na žádné zájmy, ani podobná publika necílit. Facebook je chytrý a i bez cílení bude pracovat sám na tom, aby vám doručil co nejlepší výsledky.

5) Vyzkoušejte více reklamních formátů

Chyba: Mnohdy jedou firmy v kampaních pořád dokola pouze jeden reklamní formát, například čtvercový banner 1080×1080 px a nikdy nevyzkouší žádný nový. 

Řešení: Přitom máme spoustu formátů, jak můžeme produkt odprezentovat mnohem lépe. Zkuste využít carouselu, slideshow nebo videa. Moc hezky fungují také různé koláže.

 

 

Zlepšete svoje Facebook kampaně za 5 minut

Chcete výrazně zvýšit návratnost Vašich Facebook kampaní? Napište mi krátkou zprávu a podíváme se na to společně.

Vaše údaje zpracovávám dle pravidel pro zpracování osobních údajů. Formulář se odešle jen v případě, že vyplníte pole označená hvězdičkou.

6)  Prodáváte dražší produkty nebo prémiové zboží? Vysvětlete lidem jeho hodnotu pomocí remarketingové sekvence

Chyba: Mnohdy firmy argumentují tím, že Facebook nefunguje. Často se tak děje především u dražších nebo prémiových produktů. Ale v podstatě je to spíše o tom, že nedokáží lidem odargumentovat důvody, proč má jejich produkt takovou cenu. Dají tedy do akviziční kampaně dřevěný stůl na prachsprostém bílém pozadí a k tomu přihodí cenu 25.000 Kč. Samozřejmě, že nikdo nenakoupí.

Řešení: Odlište se od konkurence, vysvětlete lidem hodnotu svého produktu. Ukažte jim remarketingovou sekvenci, kde v jedné kreativě ukážete náročnou výrobu svých produktů v praxi pomocí videa. V druhé kreativě ukažte fotku celé vaší rodinné firmy a argumentovat můžete třeba tím, že děláte svou práci srdcem a hlavně poctivě. Ve třetí kreativě ukažte zpracování českého kvalitního dřeva nebo třeba to, že má jedna rodina váš stůl již 5 let a vypadá pořád stejně hezky jako na začátku. No a v té poslední kreativě ukažte třeba to, jak nestíháte balit a jdou vaše produkty na odbyt.  Uživatel pak projde touhle remarketingovou sekvencí a snadno pochopí, že váš produkt tedy nemůže stát 5.000 Kč, ale stojí 25.000 Kč. Protože není z dřevotřísky, ale je vyrobený z kvalitního dřeva, poctivě a každý jeho kousek projde vašima rukama. Můžete takhle vybudovat dokonalý Lovebrand, který budou lidi milovat.

7) Využívejte významných dnů a svátků v roce

Chyba: Často běží firmám po celou sezónu na Facebooku stejné kampaně – obecné kampaně. Bez špetky nápadu nebo potřebného prodejního argumentu. Proto je pak jejich výkonnost dosti podprůměrná. A právě zde je obrovská příležitost kampaně nakopnout.

Řešení: Využijte aktuálního svátku, plánujte akce a dávejte lidem prodejní argumenty. Musíte jim říct, proč by měli nakoupit. Ano, je to pracné a kampaně je potřeba neustále předělávat. Ale vždy bude lépe fungovat aktuální argument „Blíží se Valentýn, už máte dárek pro svoji drahou polovičku?“, než argument typu „Přijďte si k nám nakoupit.“

valentynske kampanekampane facebook valentyn

8) Testujte v kampani více reklam

Chyba: Podnikatelé často nemají na tvorbu kampaní čas. Vytvoří tedy kampaň tak, že udělají jednu sadu a jednu reklamu. A tím střílí vyloženě od pasu. Tipují, že tou jedinou vytvořenou reklamou osloví svojí cílovou skupinu a získají její pozornost. Většinou to samozřejmě nefunguje a reklama generuje mizivou návratnost.

Řešení: Vytvořte v kampani dvě, tři a nebo rovnou čtyři reklamy. Testovat můžete rozdílné kreativy, texty, argumenty, přelepky či dokonce podobné produkty. Facebook je mnohem chytřejší, než my a má o svých uživatelích tisíce informací. A protože vám vždy chce doručit ty nejlepší možné výsledky, sám vybere tu nejlepší možnou reklamu a do té bude rozpočet investovat. Případně můžete sami reklamy s menší návratností po pár dnech vypnout.

a b testovani reklam na fb

9) Propagujte vaše Bestsellery a nejprodávanější produkty

Chyba: Mnohdy markeťáci propagují to, co jim připadá pro Facebook zajímavé nebo to, co chce nejvíce prodávat majitel firmy. Ve skutečnosti to ale není o majiteli firmy, ale o poptávce na trhu. Ano, vím, chtěli byste prodávat pračky, ale třikrát lepší návratnost mají v kampaních žehličky na vlasy. Budeme tedy prodávat pračky se ztrátou nebo se přeorientujeme podle poptávky na trhu a vyrosteme prodejem žehliček na vlasy?

Řešení: Pokud již máte na svém e-shopu nějakou historii a jedete například i PPC reklamu, řešíte SEO nebo zbožové srovnávače. Pak doporučuji nejdříve nahlédnout do Google Analytics na nejprodávanější produkty a na ty se zaměřit i na Facebooku. Pokud tyto produkty šlapou i v ostatních kanálech, je pravděpodobné, že je po nich na trhu poptávka a povedou si hezky i na Facebooku

nejprodávanější produkty 1

10) Neomezujte Facebook výběrem kanálů a umístění

Chyba: Často vidím v účtech omezení některých kanálů a jejich ruční výběr. Opět to snižuje efektivitu výkonnosti kampaní. Nezapomeňte, že Facebook je chytřejší než my a sám ví nejlíp, který kanál a umístění jsou nejvýkonnější.

Řešení: Volte tedy u kampaní automatická umístění reklam a opět nechejte toto dilema pohodlně na Facebooku. Ten sám vybere, zda je pro vás lepší zobrazit reklamu na Instagramu, Facebooku či v Marketplace. Tak, aby vám přinesl co nejvyšší možnou návratnost.

automaticka umisteni1

11) Dbejte na to, aby měla každá sada dostatek nákupů

Chyba: Pokud nemáte na každé sadě dostatečné množství nákupů, kampaň se dostane do fáze učení omezeno. Tento problém bývá často u kampaní s malým rozpočtem nebo u kampaní na dražší produkty, kde je vysoká cena za nákup. Facebook pak není schopný doručit u sady dostatek konverzí a kampaň nebude dobře fungovat.

uceni omezeno facebook

Řešení: Netříštěte tedy zbytečně rozpočet napříč mnoha kampaněmi. Je lepší vytvořit dvě kampaně s rozpočtem 400 Kč a dát jim pár dní šanci, než vytvořit 4 kampaně s rozpočtem 100 Kč a pořádně je ani neotestovat.

12) Rozdělujte akční kampaňe na remarketing a akvizici

Chyba: Facebook doporučuje kampaně zjednodušovat. Tím pádem dávat dohromady akvizici i remarketing. Jenže zde nastává zásadní problém. Vy totiž nevíte, zda Facebook buší rozpočet do ohřátých lidí, kteří k vám na e-shop přišli již například z PPC reklamy nebo zda investuje rozpočet do akvizice. Tedy děláte akci na Valentýna a nevíte, zda funguje na vaše věrné zákazníky či na nové publikum, což je problém.

Řešení: Doporučuji si alespoň u akcí (Valentýn, Den otců, Den matek  atd.) rozdělit akvizici a remarekting na dvě kampaně. A rozpočet pak jednoduše investovat tam, kde to dává větší smysl. Navíc mnohdy fungují jiné kreativy pro remarketing a jiné pro akvizici.

rozdeleni akvizice a remarketingu

Zvyšte tržby svého e-shopu za 5 minut

Nevíte si s něčím rady? Napište mi a já vám s Facebook reklamou rád pomůžu, předávám své know-how nebo vás nasměruji správnou cestou.

Vaše údaje zpracovávám dle pravidel pro zpracování osobních údajů. Formulář se odešle jen v případě, že vyplníte pole označená hvězdičkou.

13) Optimalizujte kampaně dle počasí

Chyba: Často se spustí kampaň a měsíc se na ni nesáhne. Jenže výkonnost kampaně je proměnlivá a hraje zde roli spousta faktorů, třeba počasí. Pokud venku celý den prší, je na Facebooku 5 mil. lidí. Pokud je venku hezky, jsou na Facebooku 2 mil. lidí. Co to znamená? Příležitost.

Řešení: Ve chvíli kdy hlásí špatné počasí třeba na celý týden, zbystřete. Je jisté, že na Facebooku bude mnohem více lidí trávit svůj volný čas. V tuto chvíli máte mnohem větší šanci, že vám Facebook doručí skvělou výkonnost. Můžete tedy rozpočty kampaní navyšovat a snižovat dle počasí a vytěžit z nich skutečně maximum.

optimalizování kampaní počasího

14) Optimalizujte kampaně dle dnů v týdnu

Chyba: Lidi většinou nejvíce nakupují v období mezi nedělí na večer až středou. Ve čtvrtek už jsou většinou prodeje na Facebooku podstatně horší a víkend bývá ještě slabší. Ví totiž, že když nakoupí v pondělí, tak jim balíček dojde třeba ve středu. Když nakoupí v pátek, nechce se jim přes víkend čekat. A o víkendu zase tráví většinu času venku nebo s rodinou.

Řešení: Investujte větší část rozpočtu na Facebooku do období mezi nedělí večer až středou. Na pátek a víkend už pomalu rozpočty tlumte. Vyplatí se to. Stejně tak se vyplatí spouštět nové kampaně právě v neděli večer či v pondělí, když mají největší potenciál.

15) Pracujte s rozpočtem dle sezónnosti

Chyba: Většina firem má určený fixní rozpočet ve stejné výši na každý měsíc. Tedy investují každý měsíc do Facebook kampaní stále stejnou částku, řekněme 100.000 Kč. Jenže úplně jiný potenciál mají kampaně v listopadu a úplně jiný zase v únoru.

Řešení: Nepracujte s fixním rozpočtem. Pracujte s rozpočtem dle výkonnosti a potenciálu kampaní v jednotlivých měsících. V prosinci investujte do kampaní 150.000 Kč, v únoru 50.000 Kč. Pokud se daří v březnu, osolte tomu. Pokud jsou lidi na dovolené a v červenci se nedaří, tlumte kampaně a pošetřete rozpočet na lepší měsíce. 

optimalizace dle sezóny

16) Prodejte recenze a ocenění

Chyba: E-shopy mají často ocenění z různých prestižních světových i tuzemských soutěží, hodnocení z Heureky nebo úplně božské recenze. Nebo jejich majitel udělal zajímavý rozhovor v nějakém prestižním časopise. Bohužel těchto aspektů nevyužívají a nechtějí se jimi chválit. A to je chyba.

Řešení: Ukažte světu, co jste dokázali. Argumentujte svými úspěchy. Využít toho můžete u bannerů, v dynamických reklamách či za pár korun v nějaké hezké remarketingové sekvenci, která dodá vašemu brandu šmrnc.

ověřeno zákazníky 3

17) Zvýrazněte produkt, ukažte jej v praxi a  použijte čtvercový formát

Chyba: Často vidím v reklamě produkt, který je rozmazaný, nevýrazný, splývá s prostředím nebo dokonce v reklamě ani není. To se pak těžko prodává.

Řešení: V první řadě se soustřeďte na detail produktu. Aby bylo na první pohled vidět, co vlastně prodáváte. Ideálně pak zařaďte produkt do praxe, aby lidi věděli, proč se jim bude hodit. Výrazný čtvercový formát vám pak pomůže zabrat ve feedu nejvíce místa a zaujmout.

detail produktu1

18) Dělejte limitovanou nabídku časem a Last Cally

Chyba: Pokud napíšete do textu reklamy „Využijte dopravy zdarma na našem e-shopu do 10. února“ a nyní je 1. února, těžko někoho vybudíte k nákupu. Lidi mají pocit, že mají ještě čas a nakupovat nemusí.

Řešení: Ve chvíli, kdy ale dáte do textu reklamy „Doprava zdarma – časově omezená akce“, lidi dostanou pocit, že musí nakoupit ihned, protože akce brzy skončí. Vyzkoušejte to.

limitované akce3

19) Používejte UTM parametry

Chyba: Spousta lidí UTM parametry nepoužívá a pak se v kampaních tak trochu plácají. Spoléhají pouze na výsledky, které vidí ve správci reklam, ty jsou ale výrazně zkreslené. Jejich business pak stojí na místě a neroste.

Řešení: Použitím UTM parametrů můžete kampaně vyhodnocovat i v Google Analytics. Tam můžete současně sledovat i další důležité ukazatele, jako například průměrnou dobu návštěvy, míru okamžitého opuštění, poměr příchozích uživatelů či právě tržby. Tyto přídavné ukazatele vám pak pomohou mnohem lépe vyhodnocovat a pochopit vaše Facebook kampaně a cílovou skupinu.

utm parametry facebook

analytics facebook utm parametr

20) Používejte 7denní atribuční okno

Chyba: Facebook často výsledky nafukuje. Zvlášť ve chvíli, kdy používáte u kampaní atribuci vyhodnocování výsledků „7 dní po prokliku nebo 1 den po zobrazení“. Právě ten 1 den po zobrazení výsledky často brutálně zkresluje. Následně se kampaně špatně optimalizují a vy v podstatě klamete jen sami sebe, protože s reálnými výsledky to nemá nic společného.

7 denní okno a 1 den po zorazeníme

Řešení: Používejte tedy nejpřísnější atribuční model „7 dní po prokliku“. Ten je nejpřísnější, ale v porovnání s reálnými výsledky nejpřesnější. Kampaně se vám pak budou mnohem lépe optimalizovat a nebudete vyhazovat peníze oknem.

21) Nevěřte na 100 % ani Facebooku ani Google Analytics

Chyba: Facebook i Google Analytics používají jiný atribuční model. Facebook výsledky mnohdy výrazně nafukuje, ale Google Analytics je zase až moc přísný. Přeci jenom je to služba od Googlu a ne od Facebooku a měří vždy až poslední proklik. Reálně tedy budou výsledky zase výrazně lepší než v Google Analytics. Navíc Facebook se často výrazně prolíná i do organického vyhledávání a dalších kanálů.

vyhodnocování kampaní facebook adssssll

Řešení: Reálně bude pravda někde uprostřed, i když každý projekt je samozřejmě jiný. Doporučuji tedy vyhodnocovat výsledky tak, že si uděláte kolonku „Facebook tržby – Facebook Ads“ a kolonku „Facebook tržby – Google Analytics“, jejich průsečík pak bývá často nejreálnější.

vysledky kampaní analytics2

Autor článku

insta
Martin Pšenica

Zvyšuji e-shopům a firmám tržby pomocí Facebook, Instagram a PPC reklamy. Kromě toho rád edukuji, školím a konzultuji.

Potřebujete pomoci s Facebook kampaněmi?

Vyplňte přiložený formulář a společně se na to podíváme.

Vaše údaje zpracovávám dle pravidel pro zpracování osobních údajů. Formulář se odešle jen v případě, že vyplníte pole označená hvězdičkou.