Koronavirus a e-commerce – skvělé tipy, videa, odkazy, návody

koronavirus web eshop firma

Poslední týdny, dnes a minimálně dalších pár měsíců budeme všichni bedlivě sledovat vývoj okolo pandemie COVID-19. V současnosti není bez pochyby nic důležitějšího – tato situace se týká každého z nás. A stejně tak ji může každý z nás výrazně ovlivnit svých chováním a jednáním.

Pandemie COVID-19 se pochopitelně výrazně dotkla a dotkne firem, obchodů, e-shopů, služeb, podnikatelů a zkrátka ekonomiky celého světa.

Nikdo z nás neví, jak dlouho to bude celé trvat, jaké to bude mít následky, jak se změní chování lidí a co vlastně bude.

Pojďme se ale podívat na to, kde mohou firmy nyní najít užitečné informace a diskuse. A také na to, jak by mohly v současnosti firmy a podnikatelé pracovat na svém online marketingu.

Hromada odkazů pro firmy, provozovatele e-shopů, podnikatele i freelancery

Pojďme se hned na začátku mrknout na to, kde všude se řeší problémy e-commerce a online marketingu, spojené právě se současnou situací.

Videa (koronavirus a e-commerce)

Jirka Rostecký (MladyPodnikatel.cz) pochopitelně nezahálel a ihned začal točit skvělá videa s nejrůznějšími lidmi z mnoha odvětví:

TIP:

Články (koronavirus a e-commerce)

Velmi zajímavé články vydali Ecommerce Bridge, Advisio, Ladislav Vitouš, Placement, Robert Němec, Štefan Polgári, Filip Kuna nebo Commonthreadco, Karel Pařízek i MarketUp:

covid eshopy ceske zasilky pokles

Poradny, skupiny, diskuse (koronavirus a e-commerce)

Odborníci na SEO, PPC či copywriting

Kdy jindy se poradit s odborníkem než v tuto chvíli

Balíčky bezplatné či zvýhodněné inzerce

Balíčky jsou určeny především pro menší a střední firmy i podnikatele.

TIP: Využít můžete nástrojů Google Trends nebo Ubersuggest, které vám v dlouhodobém horizontu nastíní vývoj různých odvětví a produktů.

Jak v době koronaviru řešit online marketing?

Většina e-shopů zažila obrovský propad objednávek a rapidní pokles obratu. Zvlášť utrpěl samozřejmě cestovní ruch, ale i móda nebo e-shopy s luxusním zbožím.

Žebříček a pyramida životně důležitých potřeb a produktů hovoří jasně a zcela logicky. E-shopům se zdravotními, farmaceutickými a potravinovými produkty stoupají tržby o stovky procent.

Lehce stouply také tržby e-shopů s fitness nářadím a především pak s erotickými pomůckami. Zde lze ale očekávat, že toto navýšení tržeb bude jen krátkodobějšího charakteru.

Pornografický portál PornHub dokonce podal Italům výpomoc v podobě bezplatného premium členství.

PPC reklama a koronavirus

Cena koverze většiny e-shopů samozřejmě výrazně stoupla a i nadále stoupá. Spoustě PPC specialistů odpadají klienti a firmy šílí. Není ale nutné hned panikařit a všechny PPC reklamy vypínat.

Jednejte logicky a zaměřte se hlavně na data. A nezapomínejte, že nyní přechází drtivá většina nakupování právě do online prostředí. Pochopitelně záleží i na množství zboží na skladě a zásobování.

Obdobná situace totiž vždy nastává například po 24. prosinci. Téměř všechny e-shopy vypnou ze dne na den PPC reklamu a neřeší ji. Ti chytřejší optimalizují a reklamu nechávají běžet dále. Proč? Aukční bitevní pole PPC kampaní se vyklidí a cena prokliků výrazně klesne. PPC reklama se tedy těmto e-shopům vyplatí i v tomto tzv. „suchém nebo mrtvém období.“

TIP: Jistě v tento chmurný čas koronaviru bude vhodné řešit brandové kampaně a povědomí o své značce, než zrovna tvrdě tlačit na co nejvyšší konverzní poměr.

koronavirus a online nakupovani

Facebook marketing a koronavirus

A u povědomí o značce zůstaneme i nadále. Nabízet v tuto chvíli své produkty na Facebooku není úplně vhodné. A sami to určitě cítíte. Běžte na to trochu takticky a hlavně s velkým citem. Nespamujte – dělejte chytrý a citlivý Facebook marketing.

Na Facebooku lze v současné chvíli vidět hodně nepovedených vtípků a nesmyslů, které vaší značce jistě nepomůžou. Zvlášť, když spousta lidí tráví většinu svého volného času v tuto chvíli právě na této sociální síti.

TIP: Možná to bude znít drze, ale pokud se v tuto chvíli na vyjádření a marketing na Facebooku necítíte, nedělejte nic a zachovejte chladnou hlavu. Můžete přijít o stovky i tisíce pracně vybudovaných fanoušků.

Abychom nebyli jenom u špatných příkladů, podívejte se sami na ta lepší řešení.

Super marketing na Facebooku nyní dělá např. Brašnářství Tlustý a spol., kteří šlapou i v době koronaviru na 100% a naopak této krize hezky využili k tvorbě love brandu.

Úžasný marketing dělá taky Hollandia, která například na koronavir nereaguje vůbec, což je taky vhodné řešení. A i nadále pokračuje v tvorbě svého contentu dále. Mimochodem stejně zareagovala i Corona USA.

Ideální je nyní v e-commerce řešit věci, na které doposud nebyl čas

Až příliš často je marketing e-shopů postavený pouze na PPC reklamě. Občas jsou e-shopy propojeny ještě s Facebookem, ale to je tak všechno. A nutno dodat, že i ten Facebook bývá mnohdy mrtvým kanálem, zkrátka jen povinností.

V online prostředí se ale musíte jistit. A stabilitu e-shopů udává právě množství kanálů se kterými efektivně pracují.

Cena PPC reklamy jde totiž stále po malých krůčcích nahoru. Pokud neděláte obsah a nemakáte poctivě na svém online marketingu, tak vám ujede vlak. Zůstane vám pouze nefunkční business a otřesné statistiky v reklamních účtech. Mnohdy pak také výčitky, které patří reklamním agenturám, se kterými jste naposled spolupracovali.

Nyní je ale čas, spousta času. A je potřeba pracovat na kanálech, na které do teď nebyl vůbec čas a prostor.

Obsah 

„Obsah je král.“ Asi již vcelku otřepaná fráze, ale úžasně pravdivá. Založte si na svém webu / e-shopu blog a začněte psát. Pište o problémech vaší cílové skupiny a pomáhejte jim je řešit vaší radou či produktem.

SEO (optimalizace)

Chytré SEO přivede na váš web relevantní návštěvnost zdarma. To je konkurenční výhoda, co? Cena prokliku u PPC reklamy 10 Kč. Cena prokliku z organického vyhledávání 0 Kč. Pecka!

Instagram a další sociální sítě

Možná je právě tohle čas na založení firemního Instagramu, focení produktů a hledání nových kontaktů a příležitostí. Instagram ještě stále patři ke kanálům, u kterých nemusíte tolik platit – za málo peněz, hodně kontaktů.

A hodně zajímavý z hlediska kontaktů by pro vás mohl být i LinkedIn.

Data a analytika

Spousta provozovatelů e-shopů na tuto činnost, která je podle mého názoru nejdůležitější ze všech, buď to kašle nebo na ni jednoduše nemá čas.

Možná by nebylo špatné si udělat menší analýzu vaší cílové skupiny a konverzí za poslední rok. Zřejmě budete sami překvapeni, který kanál vám vlastně funguje nejlépe a kdo je váš typický zákazník.

Učení a vzdělávání

Spousta lidí, kteří mně oslovují například s poptávkou na správu PPC kampaní má jen minimální znalosti online marketingu. A to pro chod vaší firmy nebo e-shopu není úplně ideální.

Samozřejmě nemůžete všechno zvládat sami, ale s lepšími znalostmi budete chod online marketingu mnohem lépe kontrolovat.

TIP: A jistě nezapomeňte také na počítání a výstup statistik z posledního roku, návrh organizace práce na další měsíce po koronaviru či plánování obrazu vašeho brandu do dalších let.

Snad se situace ke spokojenosti všech vylepší co nejdříve. Novinky pro podnikatele můžete sledovat zde:

Zdravotní a sociální pojištění, „finančák“

A nezapomeňte na roušku a rychle si roušku vyrobte.

A nebo si kupte vlastní ostrov jako Cristiano Ronaldo 😉

Snad vám článek pomohl a ať se daří i v tomto horším období ! 🙂

Autor článku

profil k clanku
Martin Pšenica

Pracuji pro firmy jako externí online markeťák se specializací na PPC a Facebook reklamu.

Komentáře a dotazy k článku

Nenechte si ujít další užitečné tipy ze světa online marketingu

Potřebujete poradit s vašim online marketingem?

Osobní údaje se zpracovávají dle pravidel pro zpracování osobních údajů.